MONTAŻ ROLET

Montaż rolet zewnętrznych to tylko z pozoru proste zagadnienie, którym nie powinny zajmować się niewyspecjalizowane, ogólnobudowlane ekipy. Ze względu na fakt, że w nowobudowanych domach rolety z reguły są ściśle powiązane lub nawet zintegrowane (np. rolety nadstawne) z oknami, ich poprawny montaż jest kwestią priorytetową, która nie powinna zostać zbagatelizowana przez świadomego inwestora. Firma OKNAKRAKÓW.pl świadczy profesjonalne usługi montażu rolet zewnętrznych na wszystkich etapach Twojej budowy.

 

Nasi doświadczeni montażyści instalują rolety zewnętrzne zarówno na etapie stanu surowego jak i później - nawet po finalnym wykończeniu budynku. Nic nie stoi też na przeszkodzie aby poprawić swój komfort życia montując rolety w wieloletnim domu lub mieszkaniu. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zakup i montaż rolet zewnętrznych teraz czy w przyszłości - eksperci OKNAKRAKÓW.pl zalecają ustalenie typu rolet oraz sposobu montażu jak najwcześniej. Taka zapobiegawczość pozwoli odpowiednio wcześniej uwzględnić wszelkie kwestie techniczne, które będą istotne w montażu rolet zewnętrznych.

 

Montaż rolet zewnętrznych - opcje montażowe


 

Montaż rolet podtynkowych

Prawidłowy montaż rolet podtynkowych w systemie INTEGRO jest bardzo podobny do montażu rolet adaptacyjnych. Główną różnicą jest to, że tego rodzaju montaż praktykuje się na etapie stanu surowego jeszcze przed wykonaniem ocieplenia i elewacji zewnętrznej budynku. Skrzynki rolet podtynkowych mogą być montowane zarówno do nadproża jak i górnej ramy okiennej lub poszerzeń systemowych zamocowanych nad oknem. W przypadku montażu na nadprożu eksperci OKNAKRAKÓW.pl zalecają docieplenie muru poprzez wyklejenie styroduru odpowiedniej grubości lub zastosowanie specjalnych folii aerożelowych lub mat AluThermo. Nie należy również zapominać, że głównym wyróżnikiem rolety podtynkowych jest to, że po wykończeniu budynku skrzynki pozostają całkowicie niewidoczne, ale aby było to możliwe trzeba zastosować odpowiedniej grubości ocieplenie. Rolety podtynkowe przeznaczone do wysokich okien balkonowych mogą posiadać skrzynkę o głębokości 18 centymetrów (w największych konstrukcjach nawet 20,5 cm), a zatem konieczne jest uwzględnienie przynajmniej takiej samej grubości ocieplenia lub zastosowanie systemu tzw. cofnięciego nadproża. Fachowcy OKNAKRAKÓW.pl służą pomocą i doradztwem w każdej kwestii związanej z montażem zewnętrznych rolet podtynkowych. Pamiętaj, że idealny etap do uzgodnienia sposobu montaży takiego systemu rolet to etap projektowy, na którym istnieje możliwość zmiany przewidzanych nadproży oraz planowanej grubości i rodzaju ocieplenia. Pewne sytuacje mogą poskutkować tym, że aby zasłonić skrzynki rolet podtynkowych konieczne będzie wykonanie boniowania czyli obramówki np. ze styropianu na całym obwodzie okien. Im wcześniej się z nami skontaktujesz tym lepiej!

 

 

Montaż rolet adaptacyjnych

Rolety adaptacyjne można z powodzeniem zamontować zarówno w nowobudowanych domach jak i już istniejących budynkach. Ze względu na swoją uniwersalność, rolety adaptacyjne montowane są zarówno w niszy okiennej jak i zewnętrznej elewacji. Wybór konkretnego typu montażu jest uzależniony od sytuacji budowlanej, która może całkowicie wyeliminować jedną z możliwości. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku budynku ze ścianą dwuwarstwową, ocieploną kilkudziesięciocentymetrową warstwą styropianu, w której praktycznie niemożliwe jest zamocowanie skrzynki rolety na murze. Podobnie może być podczas montażu rolety adaptacyjnej w niszy okiennej w przypadku gdy zewnętrzne ocieplenie całkowicie przykryło ramy okna. Sprawdzenie i weryfikacja konkretnej sytuacji montażowej jest możliwa wyłącznie podczas oględzin budynku dlatego eksperci OKNAKRAKÓW.pl przed finalną wyceną usługi montażu każdorazowo dokonują pomiarów z natury. Montaż rolet adaptacyjnych polega na mechanicznym zamocowaniu skrzynki i prowadnic pionowych do ramy okiennej lub zewnętrznego muru oraz przeprowadzenie wybranego sterowania do wnętrza pomieszczenia. W przypadku wyboru rolet z napędami elektrycznymi standardem jest podłączenie przewodów zasilających do puszek przyłączeniowych oraz montaż osprzętu - radioodbiorniki bezprzewodowe, przełączniki klawiszowe, programowanie pilotów i centrali sterujących itd. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na montaż automatycznych rolet adaptacyjnych w zamieszkałym i wykończonym budynku nie unikniesz małej demolki związanej z wykonaniem podłączeń do instalacji elektrycznej - warto przewidzieć taką usługę podczas planowanego, większego remontu.

 

 

Montaż rolet nadstawnych

W przeciwieństwie do rolet adaptacyjnych i podtynkowych, rolety nadstawne oferowane w firmie OKNAKRAKÓW.pl są całkowicie zintegrowane z oknami i nie mogą być montowane w budynkach już w nie wyposażonych. Planując zakup i montaż rolet nadstawnych musisz liczyć się z koniecznością zamówienia nowej stolarki okiennej. Rolety nadstawne są mocowane mechanicznie bezpośrednio do górnej ramy okna, a styk połączenia izolowany jest taśmą rozprężną lub klejem uszczelniającym. Skrzynka rolety przytwierdzana jest do nadproża za pomocą specjalnych kotew stalowych, co gwarantuje stabilne mocowanie mechaniczne całej konstrukcji. Podobnie jak w przypadku innych typów rolet zewnętrznych, prowadnice pionowe montowane są do zewnętrznych krawędzi ościeżnicy okiennej. Duże konstrukcje np. rolety nadstawne dedykowane do okien przesuwnych HST i PSK posiadają odpowiednie wzmocnienia WS, które poprawiają statykę i stabilność mocowania. Końcowym elementem montażu jest montaż sterowania ręcznego lub podłączenie napędów do instalacji elektrycznej i programowanie zdalnego sterowania. Skrzynki rolet nadstawnych zostają na etapie wykańczania budynku zabudowane i za wyjątkiem pokrywy rewizyjnej pozostają całkowicie niewidoczne.

 


Montaż rolet zewnętrznych - przed i po montażu

 

Przed montażem

W zależności od wybranego typu rolet zewnętrznych oraz sposobu montażu konieczne jest przemyślenie kilku najistotniejszych kwesti, które będą miały znaczenie zarówno dla samego montażu jak i późniejszych etapów wykończenia budynku. Pierwszą kwestią jest rodzaj i grubość ocieplenia nadproży w przypadku wyboru rolet podtynkowych. Eksperci OKNAKRAKÓW.pl nie świadczą usługi montażu skrzynek bezpośrednio do muru ponieważ gwarantuje to przemarzanie i występowanie mostków termicznych na styku rolety z nadprożem. To z jakiego materiału zostanie wykonane ocieplenie jest bardzo istotne przede wszystkim ze względu na jego grubość. Z powodzeniem można zastosować tradycyjny styropian, XPS lub EPS ale aby uzyskać optymalne docieplenie nadproża jego grubość będzie musiała mieć nie mniej niż 3cm. Taka grubość materiału może z kolei poskutkować tym, że w przypadku ocieplenia budynku styropianem np. 15cm skrzynki okien balkonowych nie zostaną zasłonięte przez elewację lub konieczne będzie wykonanie boniowania.  Innym wariantem jest wyklejenie docieplenia na cofnięte nadproże i uzyskanie dzięki temu kilku dodatkowych centymetrów dzięki czemu możliwe będzie schowanie skrzynek. Ostatnim rozwiązaniem jest docieplenie muru za pomocą cienkich nowoczesnych mat - aerożelowych lub AluThermo, które zapewniają rewelacyjne parametry termiczne przy grubości rzędu 0,5-1cm. Kolejnym aspektem do ustalenia przed montażem rolet zewnętrznych to usytuowanie okien względem muru. Jeśli planujesz montaż w warstwie ocieplenia i Twoje okna będą wysunięte o kilka lub kilkanaście centymetrów na zewnętrz konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów takich jak zdystansowane lub odsadzone prowadnice. Fachowcy OKNAKRAKÓW.pl zalecają też uzgodnienie poziomów domykania rolet, które mogą się różnić w zależności od typu okna - inny poziom będzie w tradycyjnych oknach zakończonych parapetem blaszanym, a inny w przypadku okien balkonowych wychodzących na taras wykonany z deski kompozytowej. Ostatnim ale równie ważnym elementem koniecznym do ustalenia jest sposób montażu rolet zewnętrznych w zestawach okiennych łączonych narożnie lub pod dowolnym kątem - w każdym przypadku nasi eksperci służą fachowym doradztwem!

 

 

Instalacja elektryczna, podłączenie i programowanie

Przed rozpoczęciem montażu automatycznych rolet zewnętrznych wyposażonych w napędy elektryczne konieczne jest uzgodnienie sposobu sterowania oraz rozplanowanie instalacji elektrycznej. Podczas montażu rolet kable zasilające i sygnałowe zostaną przeprowadzone przez mur do pomieszczeń gdzie możliwe będzie wpięcie ich w instalacje. Jeszcze podczas pomiarów wykonywanych przez fachowców OKNAKRAKÓW.pl wymagane jest precyzyjne uzgodnienie miejsc połączeń oraz puszek podtynkowych, do których będzie można podłączyć radioodbiorniki oraz przełączniki klawiszowe. W zależności od wizji i preferencji inwestora każda roleta może posiadać niezależny przełącznik sterujący jej napędem, możliwe jest również podłączenie kilku lub wszystkich rolet pod jeden przycisk zlokalizowany np. w pobliżu drzwi zewnętrznych. Wszystkie tego rodzaju uzgodnienia należy dokonać przed zamówieniem rolet zewnętrznych - zmiana np. kierunku montażu przewodów z prawej na lewą w późniejszym czasie będzie niemożliwa. Firma OKNAKRAKÓW.pl nie świadczy usług związanych z pracami elektrycznymi - instalacja powinna być wykonana przez doświadczonego i certyfikowanego elektryka. Naszą rolą jest odpowiednie wyprowadzenie przewodów zasilających oraz podłączenie i konfiguracja całego systemu zdalnego sterowania. Zapewniamy programowanie pilotów zdalnego sterowania, bezprzwodowych przełączników ściennych, centrali wielofunkcyjnych oraz konfigurację systemu Inteligetnego Domu. Jeśli montaż rolet zewnętrznych odbywa się przed wykonaniem instalacji elektrycznej nasi montażyści podłączą napędy do tymczasowego zasilania i sprawdzą poprawność działania. Pamiętaj, że na późniejszym etapie rolety będą musiały zostać połączone z instalacją elektryczną przez uprawnionego elektryka, a jeśli planujesz montaż rolet zewnętrznych w już wykończonym budynku nie unikniesz prac remontowaych związanych z doprowadzeniem przewodów.

 


Zakres prac montażowych oferowanych przez OKNAKRAKÓW.pl:

 • montaż zewnętrznych rolet adaptacyjnych
 • montaż zewnętrznych rolet nadstawnych
 • montaż zewnętrznych rolet podtynkowych
 • montaż napędów elektrycznych do rolet zewnętrznych
 • montaż i przerabianie rolet ręcznych na rolety automatyczne
 • montaż akcesoriów do rolet zewnętrznych
 • montaż rolet do okien dachowych
 • montaż moskitier okiennych
 • montaż żaluzji fasadowych
 • montaż wewnętrznych osłon okiennych
 • serwis i naprawa rolet zewnętrznych

 

Usługi montażu rolet zewnętrznych świadczone są na terenie miasta Kraków oraz w całym województwie małopolskim. Zajmujemy się również montażem rolet zewnętrznych, które zostały zakupione w innej firmie.

Kliknij i zamów montaż rolet zewnętrznych w Krakowie!